STEAMBLOCK VENTURİ TİP KONDENSTOP / BUHAR KAPANI

Türkiye pazarında bulunan geleneksel kondenstoplar şamandıralı, termodinamik, ters kovalı ve termostatik tip kondenstoplardır. Antec Enerji Steamblock™ venturi tip kondenstoplar ise iyi bilinen kondenstop tiplerinden tamamen farklı olarak hareketli parça içermemekte ve çok uzun yıllar bakım veya değişim gerektirmeden kullanılabilmektedir. 10 YIL GARANTİLİ olarak her tip proseste uygulanabilir. Türkiyede daha önce hiç üretilmeyen sadece Avrupa ve Amerikada birkaç firma tarafından üretilip, uygulanan bu tip kondenstop Türkiyede de tarafımızdan piyasaya sunumuştur.
Venturi tip kondenstop/buhar kapanı, buhar ve suyun yoğunluk farkı prensibinden yararlanılarak tamamen yerli imkanlarla Antec Enerji tarafından tasarlanıp, üretilmektedir. İthal ve hatta yerli kondenstoplara göre bile daha ekonomik olan Steamblock™ Venturi tip kondenstop ile yeni kurulum / değişim maliyetleriniz kayda değer oranda düşecektir.

Esnek tasarım kabiliyeti ile yüksek basınç sınıflarına da dayanıklı olarak PN16 – PN25 – PN40 flanş bağlantılı olarak üretilebilir. Standart mekanik kondenstoplarda flanş bağlantı için bile yüksek fark talep edilirken bu fiyatlar basınç sınıfına göre ise katlanarak yükselmektedir. Venturi tip kondenstop ile bu basınç sınıfındaki kondenstopları dahi PN16 sınıfına yakın fiyatlarda uygulayabilirsiniz.

Venturi tip kondenstop ile ilk günkü verimini 10 yıllar boyunca korurken mekanik kondenstoplar disk, şamandıra ve termostat gibi parçalardaki aşınmalar sebebi ile kısa sürede verimliliği düşerek buhar kayıpları artmaya başlamaktadır.
Mevcut kondenstoplarda kondens tahliyesini sağlamak için standart çapta, genellikle ihtiyaç duyulan kapasiteden çok daha büyük olarak bir orifis tasarlanır ve oluşabilecek buhar kaçağını önlemek için de şamandıra, kova, termostat ya da disk gibi bir sistem gerekir. Buharı bu sistemle bloke etmeye çalıştığınızda tesisattaki hava da bir gaz olduğu için ilk devreye almalarda sistemden tahliye edilemediği için kondenstop tamamen tıkalı olmaktadır. Belirli aralıklarla kapanan sistemlerde bile büyük bir problem yaratmaktadır. Örneğin termodinamik kondenstoplarda bu bakımcıların sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Şamandıralı kondenstoplarda ise bu problem bir hava tahliye termostatı konarak aşılmıştır. Ama en büyük sorunlardan biri de aslında termostatın kendisi olmaktadır!! Çünkü bir süre sonra termostatta meydana gelen arızalar ekstra buhar kaçaklarına sebep olacaktır. İlave olarak şamandıra, disk gibi parçalar sürekli metal metale sürtünüp aşınarak yedek parça ihtiyacı doğuracaktır.

Venturi tip kondenstop / buhar kapanları prosese özel olarak doğru bir şekilde tasarlandığında mekanik kondenstoplara göre ömürleri boyunca toplam buhar kayıpları çok daha düşük seviyededir. Mekanik kondenstopların orifis çapları istenenden büyük tasarlanıp yukarıda detaylı anlatıldığı üzere mekanik yöntemle buhar kaçağını önleme prensibi ile çalıştığından arıza hallerinde buhar kaçakları çok daha fazla olmaktadır.

Venturi tip kondenstop / buhar kapanında yüke göre buhar kaybı aşağıdaki şekilde gerçekleşmektedir. Deneyimlendiği üzere ise hemen hiçbir proseste buhar yükü %25 in altına sıklıkla düşmediği düşünülürse buhar kaybı gözardı edilebilir seviyede olacaktır.Doğru hesaplanan ve tasarlanan bir Venturi tip kondenstop / buhar kapanı prosesteki minimum ve maksimum yüklere hızlıca cevap verebilir, ve mekanik kondenstoplarda karşılaşılabilinen dalgalı boşaltma( şamandıralı tip) veya hava gelince tıkanma (termodinamik tip), belirli bir sıcaklığa düşünce boşaltma başlaması ( termostatik tip) gibi sıkıntılar yaşanmadan yoğuşan buharı anında sistemden boşaltma özelliği ile proses verimliliğini de oldukça arttırdığı gözlemlenmiştir. Sistemden kondensi anında atabildiğiniz an, ısı transfer yüzeylerinde oluşabilecek kondens filmi yalıtımını minimuma indirerek ısı transfer katsayısını artırmış ve ısınma sürelerini maksimuma ulaştırmış oluruz.


Steamblock™ hareketli parçası olmaması sebebi ile hiçbir bakım, test, yedek parça ihtiyacı olmadan 10 yılı garanti altında olmak üzere çok daha uzun yıllar kullanılabilir. Her tip buhar uygulamasında değişken yüklerdeki uygulamalarda bile ihtiyaçlarını sorunsuz karşılama kapasitesi bulunmaktadır. Özel Venturi tasarımı ile standart kondenstop orifislerine göre çok daha yüksek (Cd) boşaltma katsayısı kapasitesine sahiptir. Üretiminde kullanılan korozyona dayanıklı paslanmaz çelik malzemeler ile herhangi bir yedek parça ya da bakıma ihtiyaç duymadan ömrü mekanik tip bir kondenstoptan uygulamaya göre minimum 5 ile 10 kat daha fazla olabilmektedir.

En önemli artısı da işletmelerin en büyük sıkıntılarından biri olan ve serbest şamandıralı dahil hiç bir kondenstopun / buhar kapanının dayanamadığı muhtemel KOÇ DARBELERİNE tamamen dayanıklı olması. Koç darbeleri düzgün tasarlanmış hatlarla önlenebilir, amaç ta bu olmalıdır ama eğer gerçekleşecek olursa Steamblock™ Venturi tip kondenstop herhangi bir zarar görmeyecektir.

En düzenli işletmelerde bile kondenstop kontrolleri yılda 1 veya 2 defa yapılmakta ve minimum %10 oranında kondenstop / buhar kapanı arızası tespit edilmektedir. Burada kaybedilen enerji dışında, bakım masrafları, işçilik gibi konular genellikle hesaba katılmadığı halde işletmelere maliyeti çok fazla olmaktadır. Steamblock™ Venturi tip kondenstop / buhar kapanı ile enerji kayıplarınızı ve diğer masrafların hepsini artık işletmenizden çıkarabilirsiniz.

İlk yaptığımız uygulamalarda DN40 ve DN50 çaplarda Tekstil sektöründe HT boya makinelerinde çok verimli sonuçlar aldık, makine performansında hiçbir düşüş olmadığı gibi istenilen süreler kolaylıkla yakalandı, buhar kaçağı gözlemlenmedi. İlave olarak ta standart kondenstoplardan yaklaşık yarı yarıya daha düşük maliyetli bir devreye alma gerçekleştirdik.