Flaş Buhar Nedir?

Flaş buhar, yüksek basınçtaki kondensin, alçak basınca boşalması ile oluşur. Atmosferik basınçta su 100 °C de kaynar. Buhar hatlarında veya herhangi bir basınçlı kapta buhar genellikle atmosfer basıncının üzerinde kullanılır. Proseste ısısını kaybeden buhar kondens oluşturur. Oluşan kondensin basınç ve sıcaklığı kondenstoptan önce buhar ile aynıdır.
Basınçlı kondens atmosfere ya da daha düşük basınçlı bir ortama açıldığında sahip olduğu fazla enerji resimde görüldüğü gibi kondensin bir kısmını buharlaştırır ve buna FLAŞ BUHAR adı verilir.

Nereden Geri Kazanılabilir?

İşletmede oluşması kaçınılmaz olan flaş buhar 2 noktada oluşur ve eğer geri kazanmazsak atmosfere önemli miktarda enerji ve suyu atmış oluruz.

1. Kondens dönüşünden

2. Yüzey blöften

Kondens dönüşünde flaş buhar miktarı yandaki grafiklerde de görüldüğü üzere debisel oran olarak düşük bir miktar görünse de enerji olarak yaklaşık %45 ine tekabül etmektedir.

Hangi Noktalarda Kullanılabilir?

Yapmış olduğumuz flaş buhar projelerinde yatırımın geri dönüş süresi projeye bağlı değişmekle birlikte ortalama 6 ay gibi çok kısa bir süredir.

*Flaş Buhar işletmenizde sıcak su veya eşanjörde ısıtma proseslerinizde ön ısıtma olarak kullanılabilir. Böylece seconder devredeki akışkan belirli bir sıcaklığa getirilerek prosese girer ve mevcut buhar kullanımınız hesaplanacak oranda düşecektir. Yüzey blöften elde edilecek flaş buhar ise degazör buhar ihtiyacında kullanılabilir.

*Bir diğer kullanım alternatifi de işletmede uygun şartlar olması halinde Termokompresör uygulaması ile canlı buhar ve flaş buharın birleştirilmesi ile buhar debisi arttırılarak tekrar bir başka proseste kullanılabilir.